فلوراید تراپی

تاریخ انتشار: 28 فروردین 1402
آنچه در این مقاله میخوانید
  فلوراید تراپی

  یکی از عواملی که به دندان ها آسیب می‎رساند، پوسیدگی دندان است که معمولا از دوران کودکی آغاز می‎شود. فلوراید تراپی یک درمان، جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان و کاهش آن در کودکان می باشد. فلوراید تراپی با افزایش مقاومت دندان ها، مانع از پیشرفت پوسیدگی می‎شود و همچنین این درمان از ابتدای رویش دندان های شیری برای کودکان انجام می‎شود. در این مطلب از وب سایت دکتر میکائیلی با ما همراه باشید تا همه چیز را درمورد فلوراید تراپی به شما بگوییم.

  یکی از عواملی که به دندان ها آسیب می‎رساند، پوسیدگی دندان است که معمولا از دوران کودکی آغاز می‎شود. فلوراید تراپی یک درمان، جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان و کاهش آن در کودکان می باشد. فلوراید تراپی با افزایش مقاومت دندان ها، مانع از پیشرفت پوسیدگی می‎شود و همچنین این درمان از ابتدای رویش دندان های شیری برای کودکان انجام می‎شود. در این مطلب از وب سایت دکتر میکائیلی با ما همراه باشید تا همه چیز را درمورد فلوراید تراپی به شما بگوییم.

  فلورایدتراپی چیست؟

  همانطور که گفته شد، جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان به خصوص بخش های بین دندانی از فلوراید تراپی استفاده می‎شود که این عمل توسط دندانپزشک صورت می‎گیرد. در ابتدا سطح روی دندان با خمیر مخصوص و برس تمیز می‎شود و بعد از شستشو، فلوراید را به شکل ژل و وارنیش روی سطح دندان ها می‎زنند.

  پس از انجام این کار باید بدون شستشو، آب دهان چند مرتبه خالی شود و تا نیم ساعت بعد از آن غذا و نوشیدنی خورده نشود. در اینجا ممکن است با این سوال مواجه شویم که آغاز فلوراید تراپی از چه سنی است؟ در جواب این سوال باید گفت از هنگام رویش دندان و تا سن 14 سالگی بهتر است 3 تا 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

  بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی

  فلوراید تراپی دندان بزرگسالان

  فلوراید تراپی دندان بزرگسالان، باعث از بین رفتن حساسیت های دندانی و کاهش پوسیدگی می‎شود، به ویژه پوسیدگی هایی که به دلیل استفاده از دارو ایجاد می‎شوند. فلوراید تراپی در بزرگسالان طول عمر پرکردگی ها و روکش های دندان را افزایش می‎دهد و ساختار دندان ترمیمی را تقویت می‎کند. همچنین احتمال ایجاد پوسیدگی در ریشه دندان را کاهش می‎دهد.

  فلوراید تراپی در بزرگسالان باعث محافظت از ترمیم های قبلی دندان ها می‎شود و مانع از پوسیدگی مجدد آنها می‎گردد. تقویت مینای دندان، مزیت مهم دیگر فلوراید درمانی دندان بزرگسالان است.

  فلوراید تراپی دندان بزرگسالان

  وارنیش فلوراید تراپی چیست؟

  وارنیش فلوراید تراپی یک روش مطمئن و ایمن جهت محافظت از دندان ها است. وارنیش فلوراید یک پوشش محافظ و ماده ای چسبنده است که به آسانی به دندان چسبیده می‎شود و با افزایش استحکام مینای دندان، مانع از پوسیدگی می‎شود. استفاده از وارنیش فلوراید باعث کاهش حساسیت دندان می‎شود و هنگامی که وارنیش فلوراید روی دندان چسبیده می‎شود با کشیدن زبان روی سطح دندان به خوبی احساس شده و علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی های جدید، مانع از گسترش آنها می‎گردد.

  وارنیش فلوراید با برخورداری از کلسیم و فسفات در ترکیبات خود، موجب حفظ سلامت دندان ها می‎شود. این ماده چسبنده که همرنگ دندان است یک غلظت بالا و ایمن از فلوراید را به دست می‎دهد. نکته مهم درباره این موضوع این است که مزایای درمان با فلوراید تا چندین ماه ماندگار است.

  هزینه فلوراید تراپی دندان از اکثر درمان هایی مانند پرکردن، عصب کشی و یا حتی ارتودنسی هم کمتر است. این موضوع به عواملی مانند قیمت ژل فلوراید و دستمزد دندانپزشک بستگی دارد. همچنین هنگام تعیین هزینه ها باید در ابتدا مشخص شود که کدام دندان ها به فلوراید تراپی نیاز دارند. نوع فلوراید، میزان استفاده شده و تخصص دندانپزشک از دیگر عوامل مهم در تعیین قیمت هستند.

  بیشتر بخوانید: پروتز ثابت و متحرک دندان

  فلوراید تراپی در منزل

  فلوراید تراپی در منزل هنگامی تاثیر گذار است که به طور مداوم و روزانه انجام شود. خمیردندان هایی که حاوی 100 واحد فلوراید هستند اگر به طور روزانه استفاده شوند، می‎توانند بسیار موثر باشند. روش دیگر جهت فلوراید درمانی در منزل، استفاده از دهانشویه فلوراید است. دهانشویه هایی که دارای فلوراید هستند، یک انتخاب مناسب برای استفاده هفتگی و آنهایی که میزان فلوراید کمی دارند، بهترین گزینه برای استفاده روزانه هستند.

  نکات لازم قبل از انجام فلوراید تراپی

  کودک قبل از انجام فلوراید تراپی باید به میزان کافی مایعات بنوشد و یک تغذیه خوب و مناسب داشته باشد، زیرا بعد از انجام آن تا یک ساعت نباید نوشیدنی و غذا بخورد. همچنین بهتر است از قبل، دندان ها را با مسواک و یا خمیر پروفیلاکسی که در مطب موجود است تمیز کند تا هر گونه جرم و پلاک از روی دندان ها پاک شود.

  بیشتر بخوانید: لمینت بدون تراش دندان

  فلوراید تراپی در منزل

  نکاتی که پس از انجام فلوراید تراپی باید رعایت شود

  وارنیش فلوراید پس از تماس با مایعات دهان سفت می‎شود و نیازی نیست برای خشک شدن آن صبر کرد. تا پایان روز فلوراید تراپی استفاده از رژیم غذایی نرم توصیه می‎شود و تا صبح روز بعد نباید از نخ دندان و مسواک استفاده شود.

  پس از فلوراید درمانی تغییر رنگ سطح دندان طبیعی است و با گذشت زمان به حالت اولیه خود برمی گردد. همچنین نباید از الکل و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده شود.

  مزایای انجام فلوراید تراپی برای بزرگسالان

  فلوراید با فرآیندی تحت عنوان معدنی سازی، سطوح ضعیف دندان را بازسازی می‎کند و مانع از بروز پوسیدگی در دندان ها می‎شود. در این فرآیند فلوراید جذب دندان شده و مواد معدنی که دندان ها از دست داده اند را بازسازی و ترمیم می‎کند و دندان ها مستحکم تر خواهند شد. در عین حال با افزایش سن دندان ها مستعد پوسیدگی بیشتری می شوند و به همین دلیل بزرگسالان هم می‎توانند از فلوراید درمانی استفاده کنند.

  بیشتر بخوانید: پالپ دندان چیست؟

  عوارض مصرف فلوراید

  اگر در سنین 8 سالگی که زمان ایجاد دندان های دائمی است، بیش از حد مورد نیاز، فلوراید وارد بدن شود می‎تواند روی دندان ها تاثیر بگذارد. اما به طور کلی فلوراید عوارض یا خطر خاصی ندارد و خطرات آن می‎تواند ناشی از استفاده نادرست فلوراید و یا دریافت بیش از اندازه آن باشد.

  جهت جلوگیری از بروز این عوارض، محصولات بهداشتی دندان مانند خمیر دندان را نخورید و خمیر دندان را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

  وارنیش فلوراید تراپی چیست

  جمع بندی

  در این مطلب از گروه وب سایت دکتر سینا میکائیلی درخصوص فلوراید تراپی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان توضیحات مفصلی داده شد. انجام فلوراید تراپی برای کودکان بسیار مهم است، زیرا از مبتلا شدن به بیماری های لثه جلوگیری کرده و مانع از جمع شدن باکتری ها در اطراف لثه می‎شود.

  بهتر است بدانید که انجام این کار نیاز به دقت و تبحر دندانپزشک دارد و درصورتی که به درستی انجام شود می تواند نتایج فوق العاده ای برای شما به ارمغان آورد.

  با مشاوران ما در ارتباط باشید.

  مطالب مرتبط

  ارسال درخواست

  نام
  ایمیل
  نظر