ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی

لمینت های کامپوزیتی: لمینت کامپوزیتی یک پوسته (محافظ) است که بدون نیاز به تراش دادن دندان ها و قالب گیری به صورت مستقیم روی دندان چسبانده می شود.ماندگاری رنگ و هزینه لمینت کامپوزیتی کمتر از لمینت سرامیکی است. وقتی که دندان ها دچار شکستگی ویا ترک های کوچک شده باشند، از لمینت کامپوزیتی استفاده می کنند و روی دندان های آسیب دیده قرار می دهند.

تنوع زیادی از روکش ها وجود دارد ، اما پر استفاده ترین آنها روکش لمینت سرامیکی و روکش های کامپوزیت ونیر هستند.روکش کامپوزیت ونیر از رزین سفید تهیه می شود و دندانپزشک زیبایی روی دندان های آسیب دیده با استفاده از چسب های قوی قرار می دهد.

روند لمینت دندان در حالت کلی یک یا دو هفته طول می کشد. پیشنهاد ما این است که دندانپزشک زیبایی خود را با دقت و وسواس زیادی انتخاب کنید زیرا مهارت و تجربه پزشک است که در نهایت می تواند روکش ونیرکامپوزیت را سایر دندانهای شما یکدست و مرتب درآورد.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

انجام ونیر کامپوزیت نیازی به فرستادن بیمار به آزمایشگاه و ساخت قالب ندارد و پزشک می تواند تمام مراحل را در کلینیک انجام دهد. هزینه پایین و مرمت کردن آن در صورت شکستن و یا ترک خوردن باعث شده این روش به یکی از پر طرفدار ترین متدها در بین مراجعین تبدیل شود.

اجرای این روش بسیار زیاد به تبحر دندانپزشک بستگی دارد. نحوه اجرای این روش اینگونه است که از مواد کامپیوزیتی یک لایه نازک را روی سطح خارجی دندان قرار می دهند و بعد با دستگاه لایت کیور(نوار مخصوص) که برای سفت شدن و شکل دهی مواد کامپیوزیتی است استفاده می شود تا بتوان به فرم دلخواه حالت بگیرد و بر روی دندان ها کاملا سوار شود. لازم به ذکر است که این لایه بسیار نازک است و برای اجرای آن نیازی به تراشکاری دندان نیست و روش معقولی به حساب می آید.

در چه سنی می توان کامپوزیت ونیر را انجام داد؟

زیبایی همیشه جذب کننده است و پیر و جوان نمی شناسد. زیبایی لبخند اشخاص، در جذب مخاطب و اعتماد به نفس تاثیر به سزایی دارد و نمی توان این حقیقت را انکار کرد. به خاطر محبوبیتی که متدهای اصلاح طرح لبخند از آن برخوردار هستند بسیاری از افراد مایل هستند در هر رده سنی که باشند دندان های خود را سفید و براق نشان دهند و بسیاری نیز به خاطر پوشاندن رنگ بد دندان های خود و یا بد شکلی آنان تمایل دارند این روش را اجرا کنند.

ولی ما در کلینیک دکتر میکائیلی به عزیزانی که در سنین پایین مخصوصا قبل از بلوغ هستند توصیه انجام این کار را نمی کنیم زیرا فرم و حالت دندان ها می تواند در سال های بعد تغییر کنند. به انضمام این که در سنین پایین به دلیل تکمیل نشدن رشد دندان ها ممکن است پس از گذشت مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد شود و ظاهر نامناسبی بگیرد.هر چند در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، لازم به ذکر است، هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

در استفاده از این متد در حالتی که با متریال درجه یک و با دقت عمل زیادی انجام شود یکی از مقاوم ترین و ماندگارترین روش های زیباسازی در دندان ها است.ونیر کامپوزیت پس از سفت شدن از مقاومت بالایی برخوردار می شوند. در این روش اگر توسط پزشک متبحر و با تجربه و با دقت عمل بالا انجام بشود هرگز پوسیده و جدا نمی شود. و در صورت شکستن جسم سخت ممکن است لب پر شود که امکان ترمیم آن به راحتی وجود دارد.

ولی باید یاد آور بشویم که حتی پس از انجام ونیر کامپوزیت ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی شوند و عدم رعایت موارد لازم در حفظ بهداشت دهان و دندان سبب ایجاد عفونت در ریشه دندان ها می شود که در نهایت منجر به عصب کشی می گردد.

پوسیدگی و از بین رفتن مینای دندان های طبیعی هیچ گونه ارتباطی با قرار گرفتن کامپوزیت و یا دیگر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

بسیاری از اشخاص به دلیل تنوع زیاد در طیف رنگ های این روش مایل هستند برای سفید کردن دندادن های خود کامپوزیت را انتخاب کنند اما باید به این نکته توجه داشت که زیبا سازی لبخند ها باید بر اساس معیار های خاصی صورت بپذیرد که به رنگ پوست و لب، جنسیت، فیزیک چهره و سن مراجعه کنندگان بستگی دارد.

بهترین روش این است که دندانپزشک خود در جلسه مشاوره و قبل از شروع درمان ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپاوزیت انتخاب شود.

در برخی از افراد تمایل به انتخاب سفیدی زیاد دندان نیز به درخواست بیمار امکان پذیر است.

بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان و نزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

موارد عدم استفاده استفاده از لمینت کامپوزیتی:

 • فرسایش شدید در دندادن ها
 • بیمارانی که عاداتی مثل ساییدن دندان ها دارند
 • عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان
 • نامنظم بودن شدید دندان ها

مزایای کامپونیر چیست؟

 • طراحی لبخند زیبا
 • مقرون به صرفه است
 • با استفاده از کامپوزیت قابل اصلاح هستند
 • می توان زیر کامپونیر را رنگ آمیزی کرد
 • کاربرد راحت در اجرا
 • امکان شکل دهی با سایز های مختلف بر روی دندان
 • بدون نیاز به قالب گیری
 • امکان اتمام کل کار در یک جلسه
 • میزان تراش دندان بسیار کم می باشد و گاها بدون نیاز به تراش
 • به علت پلی مریزه شدن سطحی براق و زیبا ایجاد می کنند
 • نسبت به روش های درمانی مستقیم بسیار سریعتر انجام می گردد.

تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت دندان چيست؟

برای اجرای متد لمینت باید دندان ها قالب گیری و تراش داده شوند و در لابراتوار ساخته شوند و در نهایت پزشک به قالب نهایی فرم دهی کند. اجرای این روش در حدود دو الی سه جلسه زمان می برد اما کامپوزیت در یک جلسه فرم داده می شود و نیازی به تراش دندان نیست.

در مواردی که دندان های مشکلات بیشتری دارند مثل خرابی یا پوسیدگی از لمینت استفاده می شود اما وقتی که دندان ها سالم تر هستند و بیشتر قصد مراجعه کننده طراحی لبخند زیباتری است و تمایلی به تراش دندان های خود ندارد و یا زمان زیادی نمی تواند صرف کند از کامپوزیت ونیر استفاده می شود.

عوارض کامپوزیت ونیر

 • افزایش حساسیت در دندانها
 • مشکل در تنظیم دندانهای جدید
 • تغییر اندازه و شکل آنها
 • تغییرات جزئی در رنگ

آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونير انجام داد؟

در شرایطی که روکش کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک به درستی و زیبایی انجام شده باشد و فقط مراجعه کننده برای تغییر رنگ و هماهنگی با بقیه دندان ها این کار را انجام بدهد می توان دندان روهای روکش شده را ونیر کرد. اما اگر ونیر استفاده شده معیوب باشد نمی توان این کار را انجام داد و باید با تعویض آن از روکش تمام سرامیک برای دندان استفاده کرد

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دندان در یک جلسه امکان پذیر است و می توان هشت الی ده دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد مدت زمان لازم برای انجام تقریبا 6 ساعت است بیمار می تواند استراحت کند در این بین به دلیل اینکه از بی حسی استفاده نمی شود.

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

هزینه ونیرکامپوزیت می تواند برای هر شخص متفاوت باشد بهتر است قبل از شروع با کلینیک دندانپزشکی دکتر میکائیلی مشورت کنید و در مورد انتخاب گزینه های درمان می توانید از نظرات پزشکان خبره و متبحر این مجموعه بهره مند شوید.