سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندانها(بلیچینگ) متد درمانی است که رنگ بد دندان‌ها که بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می آید و یا به صورت ارثی و ژنتیکی است را از بین برده و طراحی لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

بلیچینگ دندان از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی است ، که به کمک آن رنگدانه های غیر طبیعی که بر روی سطح دندان ها چسبیده اند را از بین می برند . این شیوه درمانی میتواند تمام لکه هل و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند .

در واقع دندانپزشک به کمک مواد شیمیایی که غلظت زیاد دارند در مطب و در یک مدت زمان کوتاه دندان های شمارا سفید میکند . نکته جالبی که درباره بلیچینگ دندان وجود دارد این است که روکش ها با کمک این روش سفید نمیشوند

در روش بلیچ دندان چیزی به ساختار دندان ها اضافه نمیشود و فقط از مواد شیمیایی مخصوص برای سفید کردن دندان استفاده میکنند .

تاثیر بلیچینگ دندان ، بسته به جنس دندانها و همچنین میزان تغییر رنگ و زردی آنها دارد

انواع روش های بلیچینگ دندان :

 1. آفیس بلیچینگ ( بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی )
 2. هوم بلیچینگ ( بلیچ دندان در خانه )
 3. پاور بلیچینگ ( بلیچ فوری دندان )

آفیس بلیچینگ

آنچه که بلیچ دندان در مطب را محبوب کرده سفید شدن کافی دندان ها در کوتاه ترین زمان با بیشترین ماندگاریست .

این پروسه معمولا توسط پزشک متخصص ، در ایمن ترین شرایط ممکن انجام میشود .

در آفیس بلیچینگ معمولا برای اینکه دندان ها سفید شوند از مواد شیمیایی خاص مانند هیدروژن پر اکسید با غلظت بالا استفاده میکنند .

میزان زمان مورد نیاز برای بلیچینگ دندان در مطب 2 الی 3 جلسه و هر جلسه حدود 60 دقیقه می باشد ،

هوم بلیچینگ

یکی دیگر از پروسه های سفید کردن دندان هوم بلیچ نام دارد که مراجعه کننده با به کار گرفتن تکنیک های زیر میتواند پروسه سفید کردن دندان را در خانه انجام دهد :

 1. ابتدا فرد به دندانپزشکی مراجعه کرده و بعد از انجام جرمگیری دندان و پالیش دنان ها ، از هر دو فک بالا و پایین قالبگیری میشود .
 2. بعد از عملیات قالبگیری ، تری مخصوص به فرد که یک قالب از جنس پلاستیکی نرم و شفافی از دندان های او است همراه با ماده بلیچینگ و آموزش های لازم تحویل داده میشود
 3. طول درمان عمل بلیچینگ در خانه به طور میانگین 2 هفته است و در هر مدت فرد باید 4 تا 6 ساعت قالب بلیچینگ را روی دندان های خود قرار دهد
 4. در صورت عدم حساسیت فرد میتواند از قالب بلیچینگ درمان خود به مدت دوبار در طول روز استفاده کند
 5. در هر بار استفاده فقط تری یک فک در دهان گذاشته میشود و استفاده از تری ها به صورت متناوب است
 6. اگر در زمان قرار دادن تری در دهان مقدار اضافی ماده از آن خارج شد حتما با دستمال ماده اضافی را پاک کنید تا تماسی با لثه ها نداشته باشد
 7. توصیه میشود بعد از خارج کردن تری از دهان مسواک بزنید تا مقدار باقی مانده به طور کامل شسته شود
 8. در طول مدت زمان درمان بلیچینگ از مصرف مواد غذایی رنگی یا اسیدی مثل قهوه ، چای ، مرکبات ، رب گوجه و سیگار اجتناب کنید و یا بلافاصله بعد از استفاده دهان خود را بشویید .
 9. یک هفته بعد از درمان ، برای بررسی و ویزیت به دندانپزشک مراجعه کنید
 10. در روش درمان بلیچینگ دندان و برای سفید کردن دندان ها حتما دندان های پوسیده را درمان کنید تا مشکلاتی مثل حساسیت شدید دندان ها حین عمل بلیچینگ ایجاد نشود .
 11. روکش های دندانی ، ترمیم ها و لمینت های دندانی با درمان بلیچینگ روشن تر نمیشوند

پاور بلیچینگ

 یکی دیگر از انواع روش های بلیچ کردن دندان انجام آن به صورت سریع و فوری است که اصطلاحا به آن پاور بلیچینگ میگویند و یک روش جدید و نوین است که در این روش از هیدروژن پراکسید بسیار غلیظ استفاده میشود و در یک جلسه در مطب دندانپزشکی دندان های شما را سفید میکند

از معایب این روش نسبت به دو روش دیگر ماندگاری کم آن است

در واقع شما بعد از حدود سه سال نیاز به بلیچ مجدد دندان دارید

بلیچینگ دندان چقدر تاثیر گذار است؟

پزشکان متخصص ما در کلینیک دکتر میکائیلی توصیه می کنند که نتایج بلیچینگ دندان زمانی حداکثر تغییر رنگ خواهد رسید که هر دو روش آن یعنی Office Bleaching و Home Bleaching باهم صورت گیرد. ولی در شرایط خاص مانند دندان‌های حساس و دندان‌هایی که نیاز به تغییر رنگ زیاد ندارند تقریبا یکی از این دو روش کفایت خواهد کرد

مزایای بلیچینگ دندان

 • این روش یکی از روش های ساده سفید کردن دندان ها می باشد.
 • این روش به طور تقریبی بی خطر شناخته شده است.
 • نسبت به لمینت کامپوزینت و سرامیک ارزان تر می باشد.

معایب بلیچینگ دندان

 • این روش به طور دائمی نیست و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سریعتر به حالت اول باز می گردد. ولی در هر حال یکسال بعد نیاز به تجدید بلیچینگ خواهد بود.
 • در برخی افراد باعث حساسیت می شود( به طور موقت).
 • میزان اثربخشی این متد قابل پیش بینی نیست و به ژنتیک و وراثت نیز بستگی دارد.

سخن پایانی

با انجام درمان بلیچینگ می توانید دندان های زیباتری داشته باشید. همه ما می دانیم دندان های یکدست و درخشان می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد شود و نقش بسیار مهمی در زیبای صورت ایفا می کند. ما در کلینیک دکتر میکائیلی با همکاری دندانپزشکان متخصص و با تحربه و استفاده از جدیدترین متدهای دندانپزشکی و متریال باکیفیت همواره سعی کرده ایم خدمات مطلوب با هزینه ای مناسب را در اختیار مراجعین خود قرار دهیم. و همیشه قبل از انجام هر گونه عملی بر روی دندان بیماران ابتدا به آن ها به صورت رایگان مشاوره داده و تمامی مزایا و معایب آن را بیان خواهیم کرد تا مراجعان بتوانند بهترین تصمیم را در خصوص سلامت دهان و دندان خود اتخاذ نمایند.