سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندانها(بلیچینگ) متد درمانی است که رنگ بد دندان‌ها که بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می آید و یا به صورت ارثی و ژنتیکی است را از بین برده و طراحی لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

بلیچینگ دندان چقدر تاثیر گذار است؟

پزشکان متخصص ما در کلینیک دکتر میکائیلی توصیه می کنند که نتایج بلیچینگ دندان زمانی حداکثر تغییر رنگ خواهد رسید که هر دو روش آن یعنی Office Bleaching و Home Bleaching باهم صورت گیرد. ولی در شرایط خاص مانند دندان‌های حساس و دندان‌هایی که نیاز به تغییر رنگ زیاد ندارند تقریبا یکی از این دو روش کفایت خواهد کرد.

Office Bleaching یا بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

در این متد عملیات بلیچینگ در کلینیک تخصصی دنداپزشکی دکتر میکائیلی صورت می گیرد که برای سفید کردن دندان های مراجعین از مواد شیمایی مجاز و با کیفیت در غلظت بالا و در بازه زمانی کم استفاده می گردد. سپس دندانپزشک متخصص ابتدا برای آغاز عملیات بلیچینگ، قبل از هر کاری جرم گیری و بروشاژ تمام دندان‌ها انجام می‌گیرد که تمام رنگدانه‌هایی که بر اثر مواد خوراکی رنگی مانند ادویه،قهوه،سیگار یا چای بر روی دندان‌ها و به خصوص در سمت میانی بین دندان‌هاب باقی مانده و یا حتی جرم‌هایی که ممکن است در سطح دندان و نزدیک لثه به دندان چسبیده است از بین بروند تا مراحل بلیچینگ به درستی و با نهایت اثر گذاری انجام شود و سپس دندان بیمار را با محلولی اسیدی آغشته کرده (اچ) و سپس ماده اکسید کننده را به مینای دندان می‌زند. پس از این مراحل دندان‌ها در معرض نور فعال کننده ژل بلیچینگ قرار خواهند گرفت.

مدت زمان انجام بلیچینگ در کلینیک تخصصی دکتر میکائیلی معمولا بین 2 الی 4 جلسه و هر بار حدود 30 الی 60 دقیقه زمان خواهد برد. دندانپزشکی که به آن مراجعه می کنید باید تخصص کافی را داشته باشد تا مواد شیمایی و نور باعث آسیب به بافت لثه و مینای دندان ها نشود. دندانپزشکان متخصص ما در کلینیک دکتر میکائیلی برای جلوگیری از برخورد مواد اکسیدان با لثه بیماران از ژل های محافظ لثه و بافت نرم استفاده می کنند و آن را به وسیله نور آبی در مدت زمان بلیچینگ ثابت نگه می دارند.

بلیچینگ در خانه

 

تعداد زیادی از مراجعین تمایل دارند بلیچینگ را در خانه انجام دهند(Home Bleaching). اما بسیاری از آنها در حین دوره بلیچینگ دستورات پزشکان متخصص ما را در کلینیک دکتر میکائیلی فراموش می کنند. در این متد( بلیچینگ در خانه ) از دندان‌های بیماران قالب گیری کرده و یک جفت تری قالب با سایز دندان های مراجعین ( custom trays)را در لابراتوار ساخته و به همراه ژل های سفید کننده مخصوص به بیماران تحویل می دهند. و سپس دستورات استفاده از آن را به طور دقیق به بیماران اعلام خواهند کرد.

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آنها

به طور کلی دندان ها از دو قسمت تشکیل شده اند. (مینا – عاج) مینای دندان پوشش دهنده عاج است و علت درخشندگی و سفیدی دندان ها می باشد.برخی از افراد که ضخامت مینای دندان آنها بیشتر است باعث می شود دندان های سفید تری داشته باشند. اما ممکن است به علل مختلف مینا ساییده شود و رنگ عاج ها بیشتر نمایان گردد.بعضی از رنگ دانه‌ها نیز می توانند وارد منافذ مینای دندان شوند که باعث ایجاد تغییر رنگ واضح تر می شوند. و گاهی اوقات رنگدانه‌ها فقط روی سطح مینا رسوب می کند و علت به وجود آمدت لکه های سیاه و قهوه ای دندانها می شود.

دلایل تغییر رنگ دندانها

 • سیگار کشیدن
 • نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...
 • بالارفتن سن
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عوامل ژنتیکی (جنس و کیفیت مینای دندان)

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

به طور کلی اگر عملیات بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک متخصص صورت پذیرد عوارضی نخواهد داشت. فقط ممکن است در برخی از افراد مدت کوتاهی ایجاد حساسیت کند که با خمیر دندان‌های ضد حساسیت این مشکل نیز برطرف می‌گردد.

خمیردندان و پودر سفید کننده

دندانپزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی استفاده از این مواد را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند. زیرا مقدار بالایی مواد ساینده در آن‌ها وجود دارد که لایه رویی مینای دندان را به مرور از بین خواهد برد.

آیا از لاک سفید کننده دندان استفاده کنیم؟

پاسخ به این سوال خیر است. زیرا این لاک‌ها که در اکثر داروخانه ها به فروش می رسند دارای میزان پایینی از پراکسید هیدروژن هستند که باعث می‌شوند دندان ها با تاخیر سفید شوند. علت دیگری که ما در کلینیک دنداپزشکی دکتر میکائیلی استفاده از این لاک‌ها را توصیه نمی کنیم به این دلیل است که این مواد بدون هیچ محافظی درون دهان رها می‌شوند و با بذاق شسته شده و بلعیده خواهند شد که می توانند صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد کنند. لاک‌های سفید کننده دندان حاوی مواد ساخارین بوده که موادی سرطان زا هستند و استفاده از آن ها در کشور آمریکا ممنوع می باشد.

نحوه استفاده از تری ها و ژل‌های سفید کننده

 1. دندان‌ها را مسواک زده و سپس با استفاده از نخ دندان فواصل بین آن ها را تمیز کنید.
 2. سر مخلوط کننده سرنگ را وصل نمایید.
 3. یک قطره از ژل سفید کننده را بر روی سطوح داخلی و لبه‌های بیرونی حفره‌ها در قالب پلاستیکی یا همان( تری ها ) بریزید. پس از چکاندن هر قطره آن را با سر سرنگ درون حفره پخش کنید.
 4. قالب های ژل سفید کننده را روی دندان ها قرار دهید. حتما رعایت کنید که کنید که ژل از درون این قالب بیرون نریزد.
 5. پس از قرار دادن قالب بر روی دندان، حباب‌هایی را در ژل سفید کننده خواهید دید، که بخشی از روند بلیچینگ دندان‌هاست.
 6. ژل‌های مازادی که از قالب بیرون آمده است را به وسیله مسواک خشک تمیز نمایید. تغییر رنگ و سفید شدن لثه، طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد.
 7. مدت استفاده از قالب‌های تری بسته به برند و مارک ژل بلیچینگ و همچنین غلظت ماده اصلی داخل آن، متغییر است (از 15 الی 45 دقیقه خواهد بود)
 8. پس از خارج کردن قالب ها دندان و لثه‌های خود را با مسواک بدون خمیر دندان شستشو دهید.
 9. بعد از مصرف، قالب را با آب سرد شسته و کاملا ژل‌ها را تمیز کرده و درون یک جعبه در محیطی خشک و خنک قرار دهید.
 10. بهترین تکرار برای استفاده از قالب های تری یک بار در ابتدای روز و یک بار در انتهای شب می باشد.

هزینه بلیچینگ

هزینه بلیچینگ بسته به نوعی که بیماران انتخاب می کنند متفاوت است. (کیفیت برند و محصول ژل) اما تعرفه آن در سال 1400 از مبلغ 800 هزارتومان شروع می شود. این متد نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان مانند لمینت و کامپوزیت عوارض و هزینه کمتری را دارد. مراجعین و بیماران می توانند برای اطلاع از نرخ سفید کردن دندان با استفاده از متد بلبچینگ از تمامی راه های ارتباطی مندرج در سایت استفاده نمایند تا به طور رایگان از مشاوره با متخصصان ما در کلینیک دکتر میکائیلی ارتباط بهره مند گردند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

 • برای جلوگیری از درد دندان و لثه در ساعات اولیه آن‌ها را با آب گرم بشویید و ماساژ دهید.
 • از استعمال دخانیات، چای، قهوه و ادویه‌های رنگی دوری کنید.
 • از خوردن و آشامیدن غذاهایی که رنگ دانه دارند مانند انوع نوشابه تا 24 ساعت پس از انجام بلیچینگ خود داری کنید.
 • از خوردن مواد غذایی خیلی داغ یا سرد در روز اول اجتناب کنید.( برای جلوگیری از حساسیت دندان)
 • در هفته اول از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کنید.( در صورت وجود حساسیت)
 • پس از یک هفته دوباره به پزشک متخصص خود در کلینیک دکتر میکائیلی برای چکاپ مراجعه کنید.
 • پس از بلیچینگ می توانید از شیر به عنوان نوشیدنی بی رنگ استفاده نمایید.
 • استفاده از لبینات و مواد غذایی دارای نشاسته مانند(برنج، نان، ماکارونی و سیب زمینی) بلامانع است.
 • لکه‌های سفید روی لثه یا لب که به علت برخورد ناخواسته ژل ایجاد شده، موقتی بوده و اگر سوزش ایجاد کند می‌توان از ویتامین A که به صورت کرم یا ژل دهانی در داروخانه موجود است استفاده کرد.

بهترین برندهای بلیچینگ دندان

برندهای "اًپالیسنس "و "وایت اسمایل" از معروفترین و با کیفیت ترین برنده های بلیچینگ دندان می باشند که در کیت های متفاوت و با درصد‌های گوناگون برای سفید کردن دندان در کلینیک و یا در منزل استفاده می شوند.

مزایای بلیچینگ دندان

 • این روش یکی از روش های ساده سفید کردن دندان ها می باشد.
 • این روش به طور تقریبی بی خطر شناخته شده است.
 • نسبت به لمینت کامپوزینت و سرامیک ارزان تر می باشد.

معایب بلیچینگ دندان

 • این روش به طور دائمی نیست و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سریعتر به حالت اول باز می گردد. ولی در هر حال یکسال بعد نیاز به تجدید بلیچینگ خواهد بود.
 • در برخی افراد باعث حساسیت می شود( به طور موقت).
 • میزان اثربخشی این متد قابل پیش بینی نیست و به ژنتیک و وراثت نیز بستگی دارد.

سخن پایانی

با انجام درمان بلیچینگ می توانید دندان های زیباتری داشته باشید. همه ما می دانیم دندان های یکدست و درخشان می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد شود و نقش بسیار مهمی در زیبای صورت ایفا می کند. ما در کلینیک دکتر میکائیلی با همکاری دندانپزشکان متخصص و با تحربه و استفاده از جدیدترین متدهای دندانپزشکی و متریال باکیفیت همواره سعی کرده ایم خدمات مطلوب با هزینه ای مناسب را در اختیار مراجعین خود قرار دهیم. و همیشه قبل از انجام هر گونه عملی بر روی دندان بیماران ابتدا به آن ها به صورت رایگان مشاوره داده و تمامی مزایا و معایب آن را بیان خواهیم کرد تا مراجعان بتوانند بهترین تصمیم را در خصوص سلامت دهان و دندان خود اتخاذ نمایند.