جرمگیری و پروفیلاکسی

جرمگیری و پروفیلاکسی

تمیز کردن دندان برای رفع پلاک و جرم دندانی که به مرور بر روی دندان ها ایجاد می شوند. بزاق دهان به طور مداوم در حال شستشوی دندان ها می باشد که از طرفی باعث تقویت و محافظت از آنها می شود و از سویی دیگر باکتری را بر روی دندان ها جمع می کند.این مواد گچی با سپری شدن زمان مثل جرم آهکی شده و سفت می شوند به طوری که سبب تغییر رنگ دندان ها خواهند شد. جرم ها اگر پاک نشوند مثل بخشی از دندان می شوند ولی بارنگ های سیاه تا قهوه ای.

اگر افراد نسبت به تمیز کردن این اجرام اقدامی به عمل نیاورند و انباشته شود محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می گردد. توصیه ما در کلینیک دکتر میکائیلی بر این است که افراد با جرم گیری و زدودن این اجرام چسبده و رسوبگر از روی دندان ها توسط دندانپزشک، محیط رشد باکتری ها را از بین برده و باعث حفظ سلامت و تمیزی آنها شوند. پس از جرم گیری حس خوش آیند و مطلوب یکدست بودن دندان ها و عدم اشاعه بوی بدن دهانی در کنار زیبایی دندان های افراد بسیار خوش آیند خواهد بود که علاوه بر کمک به حفظ سلامتی لثه و بافت نرم دهان باعث لبخندی زیباتر و افزایش اعتماد بنفس خواهد شد.

  • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
  • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
  • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
  • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
  • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
  • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
  • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
  • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

جرمگیری :

جرمگیری دندان فرآیندی است که در آن پلاک و جرم های سختی که با مرور زمان روی دندان تشکیل شده ان و به دیواره های دندان و لثه چسبیده ان را از بین می برد .

جرم ها مواد چسبنده ای هستند که ساختار آن ها حاصل اجتماعی از میکروب ها است که به دندان میچسبند و گسترش میابند .

اگر جرم مدت بیشتری روی دندان باقی بماند شرایط راحت تری برای رشد باکتری ها فراهم میکند . در جرمگیری ، تمامی پلاک ها از عمق پاکت پریودنتال ( پاکت لثه ای ) پاکسازی میشوند .

آیا جرم گیری اثرات مخرب دارد ؟

قطعا خیر. تمامی متدهای مورد استفاده در جرم گیری استاندارد و به مورد تائید علم پزشکی است و هیچ گونه آسیبی به مینای دندان ها وارد نمی کند. و تنها جرم های رسوب شده و پلاک ها را از بین می برد

مزایای جرم گیری :

وجود رسوبات و جرم ها بر روی دندان محیط بکر و عالی برای رشد باکتری‌های مخرب‌ پدید می آورند که در صورت بر طرف نشدن آن باعث وجود بیماری های دهان دندان می شوند .

پولیش کردن موجب درخشندگی دندان ها می شود

جرم گیری باعث افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر جرم گیری‌های آینده خواهد شد

التهاب های لثه را از بین می برد و از بیماری های لثه ای جلو گیری می کند

معایب جرمگیری :

در برخی از بیماران انجام عملیات جرم گیری منجر به ایجاد شدن حساسیت موقت دندان‌ها که در این جالت دندانپزشک متخصص با تجویز خمیر دندان‌های ضد حساسیت و همچنین توصیه‌های خاص مراقبتی از بروز حساسیت شدید دمایی جلوگیری می نماید

پروفیلاکسی چیست

 به بروساژ دندان ها با خمیر مخصوص پس از جرمگیری برای برداشت لکه های دندان و یا پیش از تشخیص پوسیدگی ها برای تمیز بودن دندان و تشخیص بهتر پروفیلاکسی گفته میشود که در عین حال از آلودگی های بعدی دندان هم تا حدود زیادی جلوگیری میکند .

ایرفلو چیست :

روش جرمگیری دندان با ایرفلو در حال حاضر یکی از بهترین و جدیدترین شیوه های جرمگیری و سفید کردن دندان ها است که به سادگی و با دستگاه ایرفلو انجام میشود .

دستگاه ایرفلو نوعی دستگاه دندانپزشکی است که برای جرمگیری دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد وکار خود را با ترکیب هوا ، آب ، سدیم و بی کربنات انجام میدهد در روش جرمگیری دندان با ایرفلو نوعی پودر به وسیله فشار آب بر روی سطح دندان ها پرتاب می شود و بدین ترتیب جرم های موجود بر روی دندان تجزیه شده و به سرعت از بین میروند .

آیا جرمگیری دردناک است؟

بیشتر افراد تصور می کنند جرمگیری بسیار دردناک بوده و ممکن است احساس لرزش غلطک، سرمایش آب، فشار در تراشیدن جرم و ... را تجربه کنند. برعکس بیمار حس خوش آیندی از صاف و تمیز شدن سطوح دندان خود خواهد داشت. در صورتی که قبلا تجربه درد شدید در هنگام جرم گیری داشته اید توصیه اکید ما در کلینیک دکتر میکائیلی بر این است که پزشک خود را عوض کنید.

برای بیمارانی که دارای لثه های حساس هستند در کلینیک دکتر میکائیلی از ژل های بیحس کننده استفاده می شود تا بیمار به هیچ وجه احساس درد و تجربه ناخوش آیندی از عملیات جرم گیری نداشته باشد.

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.