جرمگیری و پروفیلاکسی

جرمگیری و پروفیلاکسی

تمیز کردن دندان برای رفع پلاک و جرم دندانی که به مرور بر روی دندان ها ایجاد می شوند. بزاق دهان به طور مداوم در حال شستشوی دندان ها می باشد که از طرفی باعث تقویت و محافظت از آنها می شود و از سویی دیگر باکتری را بر روی دندان ها جمع می کند.این مواد گچی با سپری شدن زمان مثل جرم آهکی شده و سفت می شوند به طوری که سبب تغییر رنگ دندان ها خواهند شد. جرم ها اگر پاک نشوند مثل بخشی از دندان می شوند ولی بارنگ های سیاه تا قهوه ای.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

اگر افراد نسبت به تمیز کردن این اجرام اقدامی به عمل نیاورند و انباشته شود محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می گردد. توصیه ما در کلینیک دکتر میکائیلی بر این است که افراد با جرم گیری و زدودن این اجرام چسبده و رسوبگر از روی دندان ها توسط دندانپزشک، محیط رشد باکتری ها را از بین برده و باعث حفظ سلامت و تمیزی آنها شوند. پس از جرم گیری حس خوش آیند و مطلوب یکدست بودن دندان ها و عدم اشاعه بوی بدن دهانی در کنار زیبایی دندان های افراد بسیار خوش آیند خواهد بود که علاوه بر کمک به حفظ سلامتی لثه و بافت نرم دهان باعث لبخندی زیباتر و افزایش اعتماد بنفس خواهد شد.

پروفیلاکسی چیست؟

وقتی دندان ها بدون هیچ گونه مشکل و علامتی که خود فرد متوجه شود به صورت کامل جرم گیری و بروساژ می شوند که باعث پیشگیری از به وجود آمدن انواع مشکلات دهانی و دندانی در آینده خواهد شد که به آن پروفیلاکسی می گویند. این کلمه ریشه ای یونانی داشته و به معنای پیشگیری از قبل است. بدین معنا به در صورت پاکیزه نگه داشتن دندان ها از جرم باعث پیشگیری از بروز بیماری های لثه ای می‌گردد.

SRP چیست؟

جرم‌گیری و تاج زیر لثه، یک متد پاک کننده با دقت بالا است که برای حذف تارتار و پلاک‌های دندان از سطح تاج و عمق پاکت پریودنتال انجام می‌شود که در نهایت باعث تمیز شدن سطوح ریشه دندان از تجمع باکتری خواهد شد.

SRP به بیمارانی که دچار تحلیل لثه و استخوان شده اند و این روزنه هنوز ادامه دارد و همچنین دچار التهاب و تورم لثه شده اند و همچنین برای انجام درمان هایی نظیر ( دستکاری در بافت لثه – ناحیه پری اپیکال دندان یا سوراخ کردن بخش مخاطی دهان ) به دندانپزشک مراجعه کرده اند توصیه می‌شود.

روش های جرم گری این روشها شامل :

دندانپزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی از ابزارهای تخصصی کاملا جدید و پیشرفته به منظور از بین بردن این رسوبات بدون آسیب به دندان استفاده می¬کنند. ابزارهایی که در طی تمیزی استفاده می شوند و آنچه انجام می دهند، در ذیل تشریح شده اند.

 • می‌توان از خمیر دندان هایی که مخصوص این کار هستند استفاده نمود که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند. البته باید به این نکته توجه کرد ( این مدل از خمیر دندان ها جرم ها را به طور کامل پاک نمی کنند بلکه از رسوب اجرام بیشتر و تشکیل جرم های بزرگتر جلوگیری می کنند)
 • اسکیلر جرم گیری به روش سنتی، در این متد دندانپزشک ابزار و وسایل مربوطه (اسکالرها و کورت ها ) را برای حذف رسوبات کوچتر و هموار کردن سطوح دندان به کار می برد. این ابزارها خمیده هستند و شکل آنها با خمیدگی های دندانی مطابقت دارد. این ابزارها با تراشیدن و فشار آرام تا متوسط امکان برداشتن جرم ها را فراهم می کنند.
 • جرم گیری به وسیله دستگاه های دندانپزشکی(فرا صوت Ultrasonic) : در این روش این دستگاه ها بر روی دندان لرزش های دقیقی ایجاد کرده و با سست شدن جرم ها به آن ضربه وارد می کند و سطوح دندان را با دمای مناسب تمیز می‌کند. همانند یک مسواک برقی. نوک دستگاه های فراصوت خم و گرد می باشد و به صورت پیوسته در داخل دهان و بر روی دندان ها در حرکت است. مدت زمان انجام این عمل کاملا به میزان بزرگی جرم های تجمع یافته بر روی دندان ها و مدت زمان باقی ماندن آنهاست. هرچه عملیات جرم گیری زودتر انجام شود دفعات بعد زمان کمتری به طول می انجامد.
 • لیزر، در این روش جرم گیری با لیزر انجام می شود که علاوه بر از بین رفتن اجرام رسوب یافته بر روی دندان باعث سفیدی آنان نیز می شود.
 • جلا دادن دندان :وقتی همه ی سطوح صاف شدند، دندان جلا داده می شود. جلادهی با استفاده از دستگاه هندپیس سرعت پایین با کاپ (فنجان) لاستیکی نرم و چرخشی انجام می شود. خمیر پروفیلاکسی- یک خمیردندان با دانه‌های ریز ساینده مخصوص بر روی برس‌های کوچک و رابرکاپ - مثل فلز- درون کاپ گذاشته می شود و برای صیقلی کردن سطح و اطراف دندان چرخانده می شود.

روش ایرفلو:

در این روش دندانپزشک با استفاده از دستگاه‌های ایرفلو پودرهای مخصوص و زبر موجود در محفظه را با فشار بسیار زیاد هوا روی تمامی سطوح دندان می‌گیرد و به علت قدرت بالای فشار هوا و زبری دانه‌های پودر تمامی پلاک‌های دندانی و رنگ‌های موجود روی دندان‌ها که مسواک قادر به جدا کردن از روی دندان نیست را از بین می‌برد.

آیا جرم گیری اثرات مخرب دارد ؟

قطعا خیر. تمامی متدهای مورد استفاده در جرم گیری استاندارد و به مورد تائید علم پزشکی است و هیچ گونه آسیبی به مینای دندان ها وارد نمی کند. و تنها جرم های رسوب شده و پلاک ها را از بین می برد.

مزایای جرم گیری:

 • وجود رسوبات و جرم ها بر روی دندان محیط بکر و عالی برای رشد باکتری‌های مخرب‌ پدید می آورند که در صورت بر طرف نشدن آن باعث وجود بیماری های دهان دندان می شوند.
 • پولیش کردن موجب درخشندگی دندان ها می شود
 • جرم گیری باعث افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر جرم گیری‌های آینده خواهد شد
 • التهاب های لثه را از بین می برد و از بیماری های لثه ای جلو گیری می کند

معایب جرمگیری :

در برخی از بیماران انجام عملیات جرم گیری منجر به ایجاد شدن حساسیت موقت دندان‌ها که در این جالت دندانپزشک متخصص با تجویز خمیر دندان‌های ضد حساسیت و همچنین توصیه‌های خاص مراقبتی از بروز حساسیت شدید دمایی جلوگیری می نماید.

آیا جرمگیری دردناک است؟

بیشتر افراد تصور می کنند جرمگیری بسیار دردناک بوده و ممکن است احساس لرزش غلطک، سرمایش آب، فشار در تراشیدن جرم و ... را تجربه کنند. برعکس بیمار حس خوش آیندی از صاف و تمیز شدن سطوح دندان خود خواهد داشت. در صورتی که قبلا تجربه درد شدید در هنگام جرم گیری داشته اید توصیه اکید ما در کلینیک دکتر میکائیلی بر این است که پزشک خود را عوض کنید.

برای بیمارانی که دارای لثه های حساس هستند در کلینیک دکتر میکائیلی از ژل های بیحس کننده استفاده می شود تا بیمار به هیچ وجه احساس درد و تجربه ناخوش آیندی از عملیات جرم گیری نداشته باشد.

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.