لیفت یا کانتورینگ لثه (Gum contouring)

لیفت یا کانتورینگ لثه (Gum contouring)

محل خط لثه در امتداد بالای لثه  ینی جایی است که با سطح دندان ها تلاقی می کند . محل این خط در افراد متفاوت است . عموما این خط صاف است و در یک وضعیت متعادل قرار دارد .

اما گاهی ممکن است این خط بالاتر یا پایین تر و یا ناهموار باشد و موجبات نارضایتی فرد را فراهم کند

در مواردی که فرد به دلایل زیبایی یا پزشکی از وضعیت خط لثه خود راضی نیست ، لیفت لثه می تواند آن را اصلاح کند و به تغییر شکل و یا طراحی مجدد خط لثه کمک کند .

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

در مواردی که فرد به دلایل زیبایی یا پزشکی از وضعیت خط لثه خود راضی نیست، لیفت لثه یا عمل لثه (gingivectomy) می تواند آن را اصلاح کند و به تغییر شکل و یا طراحی مجدد خط لثه کمک کند. لیفت لثه به عنوان کانتورینگ لثه نیز شناخته می شود 

دلایل لیفت لثه :

 1. لبخند لثه ای
 2. عقب رفتن لثه ها
 3. زیاد بودن بافت لثه

جِنجیوکتومی چیست؟

جِنجیوکتومی (Gingivectomy) به عمل جراحی برداشتن بافت اضافی لثه که جنجیوا نام دارد گفته می شود. جنجیوکتومی عمدتا برای درمان عفونت لثه و جلوگیری از گسترش آن صورت می گیرد.

دلایل نیاز به جنجیوکتومی چیست؟

اگر التهاب یا عفونت لثه داشته باشید برای جلوگیری از صدمات بیشتر و همچنین دسترسی به دندان برای جرمگیری، ممکن است این کار توصیه شود. بیماری لثه اغلب باعث می شود در قاعده دندان لثه از دندان جدا شده و حفره ای ایجاد شود به نام پاکت. به مرور ذرات غذا و پلاک و باکتریها در این حفره جمع می شوند و عفونت ایجاد می کنند. از آنجایی که با مسواک دسترسی به داخل حفره و تمیز کردن آن امکان ندارد، برای جلوگیری از تخریب بیشتر و درمان لثه باید جنجیوکتومی صورت بگیرد.

تفاوت بین جنجیوکتومی و جنجیوپلاستی چیست؟

در هر دو عمل جراحی بافت لثه برداشته می شود. تفاوت اصلی بین این دو درمان این است که جنجیوکتومی (gingivectomy) برای برداشتن بافتهای بیمار لثه و کاهش عمق پاکت بین لثه و دندان صورت می گیرد در حالی که جنجیوپلاستی (gingivoplasty) یا لیفت لثه برای تغییر شکل بافت لثه به دلایل زیبایی، صورت می گیرد. جنجیوپلاستی را میتوان همراه با جنجیوکتومی انجام داد.

انواع لیفت لثه :

دو روش وجود دارد

 1. جراحی لثه :

 جراحی لثه یک عمل زیبایی است که شامل تغییر اصلاح خط لثه از طریق بالا یا پایین بردن ، و تغییر شکل آن است تا دندان هایی با طول متقارن تر و لبخندی دلپذیر تر ایجاد شود

این عمل در مطب قابل انجام است و معمولا تنها در یک جلسه تمام می شود.

در بیشتر موارد این کار با بی حسی موضعی صورت می گیرد.

دکتر با استفاده از لیزر بافت نرم و یا ابزاری به نام اسکالپل (شبیه به چاقو) بافت اضافی را برش می دهد و برمی دارد و خط لثه را به شکل مورد نظر در می آورد تا سطح بیشتری از دندان نمایان شود.

ممکن است برای نگه داشتن لثه، از بخیه استفاده شود.

اگر لثه پسروی کرده باشد، بافت لثه به آن افزوده می شود. برای این منظور بافت از جای دیگری از دهان برداشته می شود (معمولا سقف دهان) و به اطراف دندان پیوند می خورد تا خط لثه بازسازی شود.

 1. افزایش طول تاج دندان :

روش افزایش طول تاج دندان شامل برداشتن لثه اضافی و در صورت نیاز بافت استخوانی حمایت کننده برای نمایان شدن مقدار بیشتری از تاج است . این عمل در مواردی ایجاد میشود که بافت اضافی لثه به نحوی دندان هارا می پوشاند که دندان ها برای صورت کوچک به نظر میرسند . این روش همچنین میتواند خط ناهموار لثه را تراز کند .

در این عمل بعد از انجام معاینات و مشاوره با دندانپزشک متخصص معالج، ناحیه جراحی با استفاده از بی حسی های موضعی سر میشود و بعد از آن با ایجاد شکاف بر روی لثه و برداشتن مقداری از لثه به استخوان اصلی دسترسی ایجاد می‌شود. این عمل گاه بسته به نوع درمان، ترمیم، روکش یا زیبایی انجام می‌شود که مقدار برداشتن لثه به این اهداف بستگی دارد. بعد از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان، مقدار اولیه لثه به جای خود برگردانده و بخیه زده می‌شود. بعد از جراحی دندانپزشک معالج با تجویز داروهای آنتی بیوتیک و دهانشویه حاوی کلرهگزیدین، به ترمیم زودتر لثه کمک میکند. بعد از ترمیم ناحیه مورد نظر برای روکش گذاری آماده میشود.

 

بهبودی بعد از لیفت لثه

میزان ناراحتی ایجاد شده بستگی به وسعت عمل دارد. بهبودی کامل بسته به نوع جراحی و شدت آن ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. بعد از جراحی، برای تسکین درد مسکن تجویز می شود. از مسکن های بدون نسخه شامل استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می توان استفاده کرد. از آنجا که آسپرین می تواند باعث خونریزی شود، استفاده از آن تشویق نمی شود. کیسه یخ یا کمپرس سرد نیز، هر 15 تا 20 دقیقه یکبار، به کاهش درد و تورم کمک می کند. برای کاهش خطر عفونت، دهان شویه آنتی بیوتیکی تجویز می شود و چون لثه ها و دهان بعد از عمل حساس می شوند، حدود 2 تا 3 روز استفاده از غذاهای نرم توصیه می شود. نمونه هایی از غذاهای نرم عبارتند از:

 • سوپ
 • ماست
 • سس سیب
 • ژله

نتایج لیفت لثه :

از آنجا که بافت لثه دوباره رشد نمیکند، نتایج حاصل از کانتورینگ لثه دائمی است و نیاز به ویزیت های متعدد پیگیرانه ندارد. دانستن این موضوع، تصمیم گیری برای سرمایه گذاری روی اصلاح طرح لبخند از طریق لیفت لثه را راحت تر می کند.

سایر خدمات