پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان

پروتز دندان چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید پروتز دندان چه زمانی و برای چه بیمارانی لازم می شود؟ در این محتوا از کلینیک دکتر میکائیلی با کلیات پروتز و انواع آن مزایا و معایب های آن آشنا می شویم.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

بی شک دندان ها عضو بسیار مهمی هستند و نقش زیادی در سلامت جسمی انسان ها ایفا می کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل باید سریعا درمان شوند و اگر قابل درمان نباشند باید جایگزین شوند. پروتز دندان می تواند جایگزین دندادن های از دست رفته و مضرات ناشی از آن باشد. این پروتز ها در واقع نقش بازیابی در زیبایی و سلامت دهان و دندان بیماران و اصلاح طراحی لبخند را بر عهده دارند. از دیگر عملکرد پروتزها می توان به رفع نواقصی مانند تحلیل بافت های دهان مانند فک و کام نیز اشاره کرد. نحوه اتصال آنها متفاوت است، پروتز ها معمولا توسط خود دندان، ایمپلنت های دندان یا از طریق مکش و یا توسط عضلات دهان در جایگاه خود ثابت می شوند.

انواع پروتز دندان

در حالت کلی دو نوع پروتز دندان وجود دارد که به بخش های ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند. پروتز های ثابت شامل تاج یا روکش دندان و پل یا بریج دندان نامیده می شوند. این پروتزها به دندان چسبانده می شوند. به همین علت ثابت نامیده می شوند. برای پروتز متحرک می توان دندانهای مصنوعی را مثال زد که به آنها دست دندان نیز گفته می شود.

پروتز ثابت دندان به شکل های مختلفی تولید می شوند. برای ثابت کردن پروتز دندانی در جای خود از موادی مانند چسب و پیچ استفاده خواهد شد. این پروتزها توسط متخصص مربوطه دندان در مرکز ایمپلنت دندان در کلینیک دکتر میکائیلی انجام می شود.

پروتز ثابت

پروتز دندان ثابت به نوعی از پروتز گفته می شود که به دندان و یا ایمپلنت وصل می شود و چگونگی این اتصال می تواند به وسیله چسب های مخصوص این کار و یا پیچ انجام پذیرد و تنها دندانپزشک معالج می تواند این پروتز را از دهان خارج کند. پروتز ثابت می تواند از مواد مختلفی ساخته شود.

پروتز ثابت را با چه موادی می سازند؟

روکش یا بریج سرامیک متصل به فلز(PFM): در این نوع پروتز اول قاب یا فریم از فلزات تیتانیوم، پالادیوم و یا طلا که باعث ثابت شدن روکش می شوند ساخته می شود و سپس لایه ای از سرامیک دندانی برای بازسازی ظاهر و سطح جونده پروتز به این فریم متصل می شود.

مراحل درمان پروتز ثابت

در ابتدا دندان پزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی آماده سازی اولیه را برای دندان مراجعین انجام می دهند و سپس قالب گیری شده و و در نهایت نتیجه برای ساخت به لابراتور ارسال می شود.در لابراتوار قالب ها با استفاده از گچ دندانپزشکی ساخته شده و ماکت دندان که جس آن از گچ است آماده می شود و سپس از آن روی این ماکت قاب فلزی ساخته می شود که بعد از آن چند لایه سرامیک در دمای بسیار بالا به فریم فلزی متصل خواهد شد. در کلینیک دکتر میکائیلی توجه بسیار زیادی به ویژگی های بیمار مانند رنگ دندان و سایز آن توجه می شود، که در نهایت می توان پروتز دندان زیباتری آماده شود تا به دندان های واقعی بیمار نزدیکتر باشد.

روکشی و بریج دندان بدون فلز

این روکشها از دی اکسید زیرکونیوم و یا سرامیک فشرده شده تهیه می شوند، آماده سازی این قالب ها مانند روکش فلزی و سرامیکی می باشد اما در لابراتوار مراحل فرق داشته و متفاوت است. بدین صورت که نخست دوربین های 3 بعدی ماکت دندان را اسکن می کنند و بعد کامپیوتر اقدام به شبیه سازی و طراحی می کند و در نهایت بلوک های زیرکنیومی مخصوص به وسیله دستگاه های CAD و CAM تراش خورده و به روکش تبدیل می شوند و در نهایت توسط متخصص روی پایه دندانی تراش خورده و در جای مناسب قرار می گیرند.

سرامیک زیرکونیوم متریال اصلی برای ساخت روکشها و بریج‌ها است که در سال های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته است

مزایای زیرکونیوم نسبت به پروتز فلز و سرامیکی:

 • فلزی نیستند و حساسیت های برخورد فلز با بافت دهان و دندان را ایجاد نمی کند و تطابق بافتی بیشتری دارد.
 • از نظر بیولوژیکی خنثی بوده و سازگاری بالایی با محیط زیست دارند
 • برق و حرارت را به سختی از خود عبور داده و رسانای خوبی برای این موارد نیستند.
 • دندانهای پایه را از تحریکات شدید حفاظت می نمایند.
 • در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان پلاک های دندانی بر روی آن ها تجمع نمی کنند.
 • در برابر نور نفوذ پذیر بوده و دارای خواص فتودینامیک بسیار زیادی هستند که به طبیعی تر شدن ظاهر روکش کمک زیادی می کند
 • با استفاده از این مواد خطر التهاب لثه یا خارج شدن لثه از حالت طبیعی وجود ندارد.
 • به علت عدم استفاده از آلیاژهای فلزی ابتلا به آلرژی و یا تغییر رنگ لثه ها در نزدیکی لبه های فلزی وجود ندارد.

معایب زیرکونیوم

تنها نقطه ضعف این مواد هزینه بالاتر آن نسبت به مواد مشابه است. علاوه بر پروتز دندان ایمپلنت های دندانی و قطعات مربوط به آن که به ایمپلنت متصل می شوند نیز از این مواد ساخته شده اند.

پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت برای ناحیه های بی دندان و تک دندان و کل بی دندانی در فک های بالا و پایین را می تواند پوشش دهد.

فک پایین:

تعداد ایمپلنت هایی که برای بی دندانی در فک پایین به کار می رود حداقل 6 پایه ثابت است که گاها با صلاحدید جراح ممکن است بیشتر باشد.

فک بالا:

تعداد ایمپلنت هایی که برای بی دندانی در فک بالا به کار می رود حداقل 8 پایه ثابت است که گاها بیشتر نیز می شود.

علت ارجحیت ایمپلنت به بریج چیست؟

بریج به معنای جایگزینی دندان های فرسایش شده و از بین رفته به وسیله تراش و پایه قرار دادن سایر دندان ها در فضای دو طرف می باشد این نوع درمان در گذشته بسیار رایج بود ولی بر پایه دانش امروز در کلینیک دکتر میکائیلی ایمپلنت استفاده می شود که درمانی بهتر و به روز تر می باشد.علت اینکه ایمپلنت جایگزین بریج شده این است که ممکن است پوسیدگی دندانهای پایه و از دست رفتن آنها بعد از مدت حدود ده سال به وجود بیاید که در این صورت بعد از ده سال به جای یک دندان از دست رفته سه دندان از دست رفته خواهیم داشت و طول ناحیه بی دندانی افزایش خواهد یافت.

مزایای پروتز دندان

 • پروتز های ثابت می توانند جایگزین بسیار خوبی برای دندان های از دست رفته شوند.
 • لبخند زیباتر و راحتی در جویدن غذا و صحبت بدون مشکل از اثرات پروتز های ثابت هستند.
 • یک پروتز دندانی می تواند شامل ایمپلنت ها، پروتزهای دندان و تکنیک های دیگری باشد تا مجددا یک ردیف دندان کامل و جذاب داشته باشید.
 • پروتزهای دندانی ثابت جایگزین بسیار مناسبی برای دندان های معیوب هستند.
 • متخصصین کلینیک دکتر میکائیلی می توانند ظاهر دندان های موجود را در دهان شما بهبود بخشند.

معایب پروتز دندان ثابت

 • واکنش آلرژیک : واکنش های آلرژیک اغلب به علت متریالی است که در تاج به کار می رود که باعث این خواهد شدتا دندان به خوبی تاج را پوشش ندهد.
 • ناراحتی و حساسیت: اغلب ناراحتی ها به علت وجود شیء خارجی در دهان به وجود می آید باید برای درمان داروهایی که توسط پزشکان متخصص خود در کلینیک دکتر میکائیلی تجویز می شود را استفاده کنید و از غذاهای نرم مانند سوپ و بستنی به مدت یک هفته استفاده کنید تا مراحل تنظیم پروتز به راحتی صورت گیرد.
 • شل شدن تاج دندان : اگر از غذاهای جامد و چرب استفاده کنید در روزهای اول طی درمان امکان دارد به تاج دندان آسیب بزنید و گاها باعث ایجاد حفره در آن شوید. بهتر است در صورت بروز این مشکلات به پزشم متخصص خود در کلینیک دکتر میکائیلی مراجعه کنید تا جلوی بروز مشکلات جدی گرفته شود.
 • خرد شدن تاج: اگر غذاهای سخت به وسیله دندان های ترمیم شده جویده شود ممکن است پروتز خرد شود و گاها مجبور به جایگزینی تاج شوید

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.

سایر خدمات