پروتز متحرک

پروتز متحرک

پروتز متحرک در واقع یک جسم مصنوعی است که به جای دندان طبیعی از دست داده شده در دهان جایگذاری می گردد. این پروتز ها باید در نهایت زیبایی و راحتی تهیه شوند تا بیمار در دهان خود احساس یک جسم خارجی و مزاحم را نداشته باشد. البته با توجه به پیشرفت های علم دندان پزشکی در پروتز متحرک، از طرح درمان های کم اولویت می باشد و ترجیحا در شرایط خاص و محدود استفاده می شود.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

در کلینیک دکتر میکائیلی برای ساخت پروتز دندان متحرک مهمترین چیزی که مورد توجه است راحت بودن بیمار با عضو جدید در دهان خودش است که در کنار آن باید طبیعی بودن، زیبایی همراه با حفظ تناسب با سایر دندان ها اهمیت بالایی داشته باشد. همچنین دندان های جدید می بایست طوری طراحی شوند که سلامتی دهان را حفظ نمایند

هر وقت که قسمت هایی از دندان و لثه فرسوده می شود و یا به دلیل عارضه ایی آسیب می بیند بیمار برای جبران صدمات وارده به دندان پزشک خود مراجعه می کند و پزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی راه حل هایی را در این خصوص ارائه می دهند. به طور مثال ممکن است این آسیب دیدگی مربوط به تاج دندان باشد که بر اثر عارضه ای از بین رفته است. پروتزی که استفاده می شود همان روکش دندان است ولی اگر قسمت آسیب دیده وسیع تر باشد و یک دندان به طور کامل از بین رفته باشد، بریج دندان ساخته می شود. بریج دندان اصولا برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود. در این عمل دندان سالم مجاور محل بی دندانی و دندان جایگزین شده به وسیله بریج به هم متصل می شوند.

ولی در بعضی از بیماران به دلیل مشکلاتی نظیر سن بالا، بیماری های زمینه ای تاثیر گذار در طرح درمان یا عدم درمان به موقع تعداد زیادی از دندان های آنان از بین می رود که در این حالت توصیه می شود از پروتز دندان متحرک استفاده کنند.

نحوه نگهداری پروتز های متحرک

بنا بر دلایل بسیار زیادی ممکن است بیمار دندان های طبیعی خود را از دست بدهد و از پروتز متحرک استفاده کند. پروتز های متحرک معروف ترین نوع پروتز در بین بیماران و شناخته شده ترین آن ها است. دندان های مصنوعی در قالب لثه، در قسمت بالای لثه های طبیعی شما قرار می گیرد.

 • گاهی بیماران فکر می کنند پروتز متحرک را باید هر شب از دهان خود خارج کنند و در یک لیوان آب قرار دهند ولی پروتزهای قابل جا به جایی نیز باید در محلول های تمیز، شست و شو داده شوند.
 • در انتهای روز باید دندان های متحرک خود را تمیز کنید و برای این کار باید آن را از دهان خود خارج کرده و باید بدانید پروتزهای متحرک نسبتا شکننده هستند، بسیار مهم است که هنگام مسواک زدن آن ها را در یک ظرف آب یا حوله های تاشو نگه دارید. سپس لازم است پروتزها را در یک لیوان آب با یک قرص تمیز کننده پروتز، برای تمیز کردن بیشتر آن قرار دهید. سپس روز بعد از آن ها استفاده کنید
 • حداقل دوبار در روز مسواک زده شود.
 • هنگام تمیز کردن پروتز،،مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید.
 • از مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید و سطوح بیرونی و داخلی را بسیار نرم تمیز کنید به مدت ۸ ساعت در روز فرصت مناسبی است تا بافت لثه استراحت کند.
 • در زمان هایی که به مدت زیادی استفاده نمی کنید می توانید آن را درون ظرف آب نمک قرار دهید
 • در صورتی که از غذاهای رنگی استفاده می کنید برای عدم تغییر رنگ پروتز متحرک بلافاصله باید تمیز شود و هرچند وقت یک بار می توانید آن را درون یک ظرف آب به همراه یک قاشق سفید کننده خانگی قرار دهید و سپس با آب سر آن را بشوئید و استفاده نماید.

انواع پروتزهای دندانی متحرک

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

در بین بیماران اصطلاحی با عنوان " دندان تکه ای" مرسوم است که در واقع همین نوع از پروتز متحرک می باشد. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد به عنوان نمونه تمام آکریل( فیلپر) معمولا برای درمان های موقتی به کار می رود.

نوع دیگری از پروتز های پارسیل نوع کرم کبالت نام دارد که از قدیم برای درمان بیمارانی که دندان های خلفی و عقب خود را از دست داده اند و دندانی برای پایه پروتز ثابت ندارند و حتی بیمارانی که نمی خواهند از پروتز ثابت استفاده کنند به کار گرفته می شد. در این مدل از ترکیب آکریل یا همان بخش صورتی رنگ دندان" لثه پروتز" و متریال فلزی که بخش زیادی از آن را کرم و کبالت شامل به کار گرفته می شود. این نوع معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان می باشد که آنها پروتز پارسیل آکریلی نامیده می شود.

پروتز کامل یا دست دندان ( denture)

گاها پیش می آید بیماران به هر دلیلی کل دندان های خود را از دست می دهند در این هنگام از پروتز کامل برای آن ها استفاده می شود. هرچند که در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی در زمینه های مختلف و پیداش ایمپلنت های دندانی استفاده از این نوع پروتز زیاد مرسوم نیست ولی هنوز هم به عنوان یکی از کم هزینه ترین نوع درمان برای بی دندانی کامل مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع دارای دو مدل معمولی و لثه نرم می باشد مهم ترین نکته در این نوع پروتز این است که دندان از دو قسمت به وجود می آید یکی دندان ها که سفید رنگ هستند دیگری قسمت صورتی رنگ پروتز که در بیماران به لثه پروتز مشهور است. استحکام این بخش بسیار مهم است تا دست کامل دندان بتواند از کارآیی لازم برخوردار باشد.

ممکن است بپرسید فرق پروتزهای کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت 1 الی 2 میلی متری در زیر لثه سخت پروتز در مدت زمان کوتاهی استفاده می گردد تا ورم لثه برطرف گردد و زمینه مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت به وجود آید.اگر پروتز با لثه نرم قرار باشد که به صورت همیشگی مورد استفاده قرار بگیرد ، ممکن است در ظاهر استفاده از آن بسیار راحت باشد ولی در واقع نه تنها عملکرد ضعیفی دارد بلکه می تواند باعث از بین رفتن باقیمانده بافت لثه شود و ضمنا رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن پروتز های انعطاف پذیر بسیار سخت است و ممکن است انواع قارچ ها در آن رشد کنند و باعث به وجود آمدن سایر بیماری ها شود.

اور دنچر ( over denture )

یک نوع درمان پروتز دندانی متحرک است که در این حالت دست دندان کامل بر روی دو یا چند پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

اگر از آن دسته بیمارانی هستید که به صورت پست سر هم تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید بهترین راه درمان ناحیه دندانی به وسیله ایمپلنت می باشد ولی در صورت محدودیت در انتخاب های طرح درمان، جایگزین کردن پروتز پارسیل متحرک است. که برای این کار پزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی ابتدا از فک بیمار غالب تهیه می کنند و سپس قالب برای ساخت قطعه پروتز متحرک پارسیل استفاده می کنند.این قطعه کاملاً با رنگ لثه و دندان های بیمار متناسب بوده و حالت طبیعی به دندان های آن ها می دهد.

مزایای پروتز دندان

 • مانع جابه جا شدن دندان های باقی مانده می شود.
 • خوردن مواد غذایی و جویدن و گاز زدن آنان را راحت تر می کند.
 • پروتز های متحرک پروسیل از متریال سازگار با بدن تهیه شده و این مواد کاملاً شبیه بافت دهان و دندان می باشند.

مهم ترین قسمت در ساخت پروتز های متحرک این است که وقتی دندان مصنوعی در دهان بیمار قرار گرفت، احساس راحتی کند به این دلیل پزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائیلی قالب هایی را از دندان بیمار تهیه کرده و برای ساخت پروتز دندان آنرا به لابراتوار می فرستد.بنابراین در صورتیکه پروتز دندان توسط فرد غیر متخصص ساخته شود می تواند عوارض ذیل را در پی داشته باشد:

عوارض پروتز دندان

 • چفت نشدن راحت دندان جدید به استخوان فک و لثه و غیر قابل استفاده بودن برای بیمار.
 • سخت شدن جویدن غذا در صورت عدم قالب گیری و ساخت درست دندان مصنوعی
 • ممکن است بر اثر ضربه و یا جویدن جسم سخت از جای خود خارج شوند
 • در صورت عدم ساخت پروتز صحیح در فک بالا ممکن است حتی بیمار مزه غذا را به درستی حس نکند.و با کشیده شدن پروتز به انتهای حلق حالت تهوع شدید به وجود آید
 • در صورت عدم نصب دقیق و درست پروتز در جای خود ممکن است به استخوان فک آسیب وارد کند و باعث تحلیل رفتن آن بشود.

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.