جراحي سينوس ليفت

جراحي سينوس ليفت

سینوس چیست؟

سینوس ها حفره های تنفسی هستند که در قسمتهای متفاوتی در استخوان های سر و صورت قرار گرفته اند.سینوس ماگزیلری که در قسمت فک بالا قرار گرفته است یکی از این حفره ها است.سینوس های ماگزیلری دقیقا در بالای دندان های آسیای بزگ و کوچک قرار دارند و در بعضی مواقع ریشه این دندان ها در داخل سینوس رشد می کنند.

 • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
 • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
 • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
 • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
 • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
 • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
 • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
 • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

سینوس لیفت چیست؟

درواقع یک نوع عمل در پیوند استخوان محسوب می شود که در آرواره بین استخوان سینوس بالا و فک در پایین انجام می شود.محل قرار گیری این نوع سینوس در دو طرف بینی است و برای اینکه بتوانیم برای استخوان بیمار فضا ایجاد کنیم این عمل را انجام می دهیم. بهتر است در کلینیک های جراحی فک و صورت این عمل توسط یک پزشک با تجربه و متخصص صورت بگیرد. عمل جراحی سینوس لیفت در زمان های صورت می پذیرد که برای بیمار میزان ارتفاع استخوان در فک بالا به میزان کافی وجود نداشته باشد و یا این که سینوس ها به فک نزدیک شده باشند.

اما شاید بپرسید این عمل برای ایمپلنت چه کاربردی دارد؟ در واقع با توجه به اینکه ایمپلنت در استخوان کاشته می شود، زمانی بیمار دچار تحلیل استخوان در قسمت سینوسی خود شده باشد و میزان تراکم استخوان به قدری نباشد که پایه های ایمپلنت را بتوانیم در آن نواحی قرار دهیم و یا بخش های تحلیل رفته برای حفره های سینوسی مسدود شده باشد این عمل را انجام می دهیم. بنابراین یکی از فاکتورهای اصلی مورد نیاز جهت نتیجه عالی در انجام متد ایمپلنت وجود استخوان کافی است. طبق برآوردهای صورت گرفته جهت اضافه کردن ارتفاع استخوان به تا 4 میلیمتر میزان موفقیت این عمل بالای 95 درصد است و برای عمل هایی که قطر استخوان باید بیش از 4 میلیمتر افزایش پیدا کند بالای 87 درصد است که در هر دوصورت جزو جراحی های کم ریسک به شمار می رود.

آنچه باید بدانیم درباره سینوس لیفت:

هنگامی که دندانهای آسیا(مولر و پره مولر) وجود دارند سینوسها در محل طبیعی خود قرار دارند. اما زمانی این دندان ها کشیده می‌شوند سینوسها بزرگ شده و باعث از بین رفتن استخوان فک بالا می شوند.از دست دادن دندانها خود باعث تحلیل استخوان میشود. البته باید بدانیم که سرعت فرسایش این استخوانها در بین همه اشخاص به یک میزان نیست و متفاوت است.

زمانی که فرسایش استخوان صورت می گیرد باعث می شود فضا برای جاگذاری ایمپلنت در استخوان کافی نباشد و بستر مناسب برای آن وجود نداشته باشد.مقدار حجم استخوان باقی مانده به وسیله رادیوگرافی مشخص می گردد و اگر نیاز به تشخیص بالاتر باشد از طریق سی تی اسکن قابل ارزیابی می باشد.بنابراین برای اشخاصی که زمان نسبتا زیادی از کشیدن دندانهای آنان سپری می گردد جراحی بالا بردن سینوس برای رفع این مشکل انجام می شود.یکی از جراحی های بازسازی متداول قبل از جایگذاری ایمپلنت است.

انواع جراحی سینوس لیفت

سینوس لیفت باز چیست؟

یکی از متد های پیوند استخوان در فک است، برای اینکه بتوانیم این عمل را بر روی بیماران به انجام برسانیم حداقل نیاز به 5 سانتی متر استخوان است. در عمل لیفت باز پزشک متخصص غشای سینوس را به سمت بالا حرکت داده و با استفاده از پودر استخوان میزان استخوان تحلیل رفته را پوشش می دهد. و سپس با استفاده از لایه ای مناسب روی آن پوشیده می شود.جراحی سینونس لیفت دشوار نیست و برخی از پزشکان ترجیح می دهند در همان زمان و پس از اتمام جراحی، عمل کاشت ایمپلنت را انجام دهند.

سینوس لیفت بسته چیست؟

وقتی عمل لیفت بسته صورت می گیرد که استخوان های دندان آسیا به مقدار بسیار کم از بین رفته باشند. به معنای واضح تر این طور می توان گفت که فضای مورد نیاز برای جاگذاری ایمپلنت نیاز به افزایش کمتر از 3 میلیمتر دارد. در این متد حفره ای در استخوان تا بخش زیرین سینوس با دریل های مخصوص ایجاد می کنند، سپس با پودر استخوان محل سوراخ شده را پر می کنند. تشخیص میزان استفاده از پودر استخوان به عهده پزشک معالج می باشد. مسئله بسیار مهمی که در جراحی لیفت بسته باید به آن بسیار توجه داشت این است که ابزار و لوازم دندانپزشک به هیچ وجه نباید با سینوس برخورد کند. در این صورت ممکن است به راحتی سینوس دچار پارگی شود و باعث عفونت گردد. در این صورت باید محل مورد نظر را مجدد مورد جراحی قرار داد.

با مشاهده چه علائمی پس از لیفت سینوس باید به متخصص مراجعه کرد؟

 • اگر تورم با گذشت زمان بدتر می شود
 • بهبود نیافتن یک تا هفت روز پس از انجام عمل.
 • در صورت مشاهده رنگ خون روشن و لخته از بینی.
 • داشتن تب و دمای بالای بدن

مراقبتهای بعد از جراحی

 • در عمل های سینونس لیفت ورم روی صورت نرمال است و گاها ممکن است تا زیر چشم ادامه پیدا کند. کمپرس آب سرد بعد از عمل تا دو روز و سپس کمپرس آب گرم استفاده شود
 • بروز خون ریزی های قطره ای پس از عمل طبیعی است و استفاده از قطره هایی که دکتر تجویز می کند برطرف می گردد.
 • به مدت 14 روز حئاقل از کشیدن سیگار و قلیان باید اجتناب شود
 • برای مصرف کردن نوشیدنی ها حتما از نی باید استفاده شود تا فشار مضاعف بر سینوس ایجاد نشود
 • تا جای ممکن از عطسه کردن خود داری کنید و در غیر این صورت باید حتما با دهان باز انجام شود.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان الزامی است (باید مراقبت نمود مسواک به قسمت های حراحی شده برخورد نکند.

خطرات لیفت سینوس

 • پارگی و آسیب دیدن لایه سینوسی
 • پیوند نخوردن استخوان ها
 • احتمال خون ریزی و عفونت

هزینه عمل سینوس لیفت

میزان هزینه عمل جراحی سینونس لیفت در هر دو متد باز و بسته به میزان تجربه و مهارت پزشک متخصص بستگی دارد و هرچه مقدار حجم پیوند و تراکم استخوانی بالاتر باشد هزینه عمل بیشتر خواهد بود. در کل و به طور متوسط بین 3 الی 6 میلیون تومان می توان تخمین زد.

و در انتها باید بدانیم این محتوا در خصوص افزایش اطلاعات بیماران عزیز و مراجعان به کلینیک دکتر میکائیلی نوشته شده است و نباید جایگزین مشاوره با پزشک شود.

اکنون تا حدودی می دانید در چه شرایطی احتیاج به عمل کردن سینوس لیفت دارید و با انواع عمل کردن آن آشنا شدید. پیشنهاد ما در کلینیک دکتر میکائیلی بر این است که حتما قبل از اقدام به هرگونه عملی با پزشکان متبحر این مجموعه مشورت کنید و از نظرات و تجربیات آنان درخصوص نیاز به رادیوگرافی، ایمپلنت بعد از عمل، شوینده های دهان و دندان، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک ها بهره مند شوید.

اگر تصمیم به جراحی سینوس لیفت دارید، اکنون می‌دانید که در تمام مراحل جراحی چه پیش آمد هایی منتظر شماست. دندانپزشک یا جراح شما ابتدا و در مرحله نخست از دهان شما عکس رادیوگرافی می گیرد تا بداند در پروسه این عمل باید چه روش هایی را اجرا کند. سپس بیمار نیاز به پشتیبانی پزشک معالج خود برای طی مراحل بهبود خود را دارد.

پزشکان متخصص در کلینیک دکتر میکائلی در تمام دوران بعد از عمل همیشه در دسترس بیماران عزیز بوده و با مشاوره های لازم به آنان کمک می کنند تا روند بهبود را هرچه سریعتر و در بهترین حالت طی کنند. در طی این دوره نقاهت لازم است بیمار به داروهای ضد درد، آنتی‌بیوتیک و یا شستشو نیاز داشته باشد که پزشک آن را تجویز کرده و زمان و نحوه مصرف را به بیماران خود اطلاع می دهد.

به خاطر داشته باشید که پس از جراحی مدتی زمان می برد تا پزشک متخصص شما بتواند دندان مصنوعی یا ایمپلنت را قرار دهد. همچنین باید برای چکاپ حدودا یک هفته بعد مجدد پزشمک معالج، بیمار را وزیت کند تا از روند بهبود اطمینان حاصل کند. در صورتی در دوران نقاهت خود مواردی مانند درد، خونریزی یا تب داشتید باید سریعا با کلینیک دکتر میکائیلی تماس برقرار کنید که مراتب فورا به اطلاع پزشک معالج رسانده شود.

ما در کلینیک جراحی فک و صورت دکتر میکائیلی برای بیمارانی که عمل جراحی سینوس لیفت را انجام داده اند آرزوی بهبودی و سلامتی کامل را از درگاه خداوند خواستاریم. برای هرگونه مشاوره و یا سوال می توانید از طریق راه های ارتباطی اعلام شده در سایت با ما در تماس باشید تا در اسرع وقت و با بهترین کیفیت پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.