جراحي سينوس ليفت

جراحي سينوس ليفت

 

سینوس ها حفره های تنفسی هستند که در قسمتهای متفاوتی در استخوان های سر و صورت قرار گرفته اند.سینوس ماگزیلری که در قسمت فک بالا قرار گرفته است یکی از این حفره ها است.سینوس های ماگزیلری دقیقا در بالای دندان های آسیای بزگ و کوچک قرار دارند و در بعضی مواقع ریشه این دندان ها در داخل سینوس رشد می کنند.

  • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
  • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
  • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
  • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
  • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
  • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
  • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
  • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

سینوس لیفت چیست؟

سینوس‌ها حفره‌های توخالی هستند که در قسمتهای مختلف فک و صورت بالای استخوان فک قرار دارند که این حفره‌های خالی از هوا پرشده‌اند. این حفره‌های تو خالی به حفره‌های تنفسی معروف هستند.

 یکی از حفره‌هایی که در فک بالایی انسان بالای دندانهای آسیای بزرگ و کوچک قرار دارد به سینوس ماگزیلری شناخته میشود و در بسیار از موارد ممکن است ریشه دندان درون سینوس قرار گرفته باشد .

سینوس لیفت یا جراحی بالا بردن سینوس :

جراحی بالا بردن سینوس یا سینوس لیفت در حقیقت یک عمل جراحی برای بیمارانی است که با  تحلیل استخوان فک مواجه میشوند و این به معنای آن است که ارتفاع استخوان فک کم میشود. زمانی که بیمار دچار این مشکل میشود در طی یک عمل جراحی قطعه‌ای استخوان و یا پودر استخوان به استخوان فک پیوند زده میشود

این عمل جراحی زمانی که صورت میگیرد حداقل به ۴ ماه برای بهبودی کامل زمان نیاز دارد و این زمان البته ممکن است تا ۹ ماه طول بکشد. این که در چه مدت زمانی بهبودی کامل و آمادگی لازم برای انجام ایمپلنت بدست آید به شرایط جسمانی بیمار و مراقبتهای طول دوران نقاهت و بعد از آن بستگی دارد

هدف این عمل باز سازی استخوان فک بالا در قسمت دندانهای آسیاب بزرگ و کوچک است. زمان دیگری که از این جراحی استفاده میشود در مواقعی است که سینوس به استخوان فک بسیار نزدیک باشد که امکان کاشت ایمپلنت دندان وچود نداشته باشد. این سینوس ها در دو طرف بینی قرار دارند .

سینوس لیفت چگونه انجام می شود ؟

انجام این جراحی توسط متخصص پریودنتال انجام میشود که برای انجام آن قبل از هرچیز یک عکس ۳ بعدی از ناحیه فک و صورت تهیه میشود تا متخصص پریودنتال قبل از اقدام به هر عملی به طور دقیق روش انجام این جراحی را پیش بینی کند.

بیمار در طول انجام این جراحی متوجه درد نخواهد شد زیرا قبل از شروع جراحی با استفاده از داروی تزریقی بی حسی تمامی ناحیه استخوان فک و صورت بیمار  بی حس میشود. در طی این عمل جراحی قطعه استخوانی که برای پیشوند آماده شده است مورد استفاده قرار میگیرد و به استخوان فک پیوند زده میشود

انواع روش های جراحی سینوس لیفت :

این عمل جراحی توسط متخصص به ۲ صورت کلی:

_ سینوس لیفت باز 

_ سینوس لیف بسته

انجام میشود. این سینوس که مجرای تنفسی را تشکیل میدهند هر یک از روشهای جراحی آن دارای مراحل مختلفی است که مزیتهای خاص خود را دارند. اینکه کدام یک از این روشها برای پیوند استخوان مناسب است درصدی  به شرایط بیمار بستگی دارد و در نهایت  دندانپزشک است که تشخیص میدهد این جراحی به کدام یک از روشهای بالا انجام شود.

ممکن است برای بعضی از بیماران سینوس لیفت باز مناسب باشد و برای بعضی دیگر از بیماران سینوس لیفت بسته مناسب است .

سینوس لیفت باز :

شرایط خاصی برای انجام جراحی  سینوس لیفت باز وجود دارد  که یکی از روشهای جراحی سینوس  و پبوند استخوان است.

برای انجام جراحی به این روش استخوان فک بیمار حداقل ۵ میلی متر باید باشد. در انجام این جراحی غشای سینوسی به بالا کشیده میشود و فضای خالی ایجاد شده را با استفاده از پودر استخوان پر میکنند و با اتمام کار با استفاده از غشای مصنوعی روی آن را میپوشاند و بافت لثه را بخیه میزنند . .

سینوس لیفت بسته :

انجام جراحی سینوس به روش لیفت بسته زمانی انجام میشود که استخوان فک بیمار دچار تحلیل زیادی شده باشد و کمتر از ۲ سانتی متر از استخوان فک باقی مانده باشد. در این موقعیت است که جراح به روش لیفت بسته عمل میکند. جراح برای آنکه پیوند استخوان را انجام دهد با استفاده از ابزار مخصوص استخوان فک بیمار را تا زیر سینوس دریل میکند البته به میزان لازم پودر استخوانی که استفاده میکند، این سوراخ را ایجاد میکند.

با پر کردن سوراخ ایجاد شده از پودر استخوان روی آن را با استفاده از غشای مصنوعی میپوشاند و بافت لثه را بخیه میزند. در جراحی به روش لیفت بسته جراح توجه بسیار میکند تا سینوس دچار پارگی نشود زیرا اگر ابزار جراحی موجب پارگی سینوس شود ابتدا باید سینوس مورد جراحی قرار بگیرد و پس از بهبودی سینوس این عمل جراحی انجام شود.

تفاوت سینوس لیفت باز و سینوس لیفت بسته :

تفاوتهایی بین این روشهای جراحی وجود دارد که این تفاوتها میتوانند مزایای یک روش و یا معایب یک روش نیز محسوب شوند. تفاوتهایی که وجود دارد شامل موارد زیر است :

_ با انجام سینوس لیفت بسته فقط میتوان از پیشروی تحلیل استخوان فک جلوگیری کرد و این در حالی است که سینوس لیفت باز برای آنکه ارتفاع استخوان فک را افزایش داد استفاده میشود .

_ برای انجام جراحی لیفت باز حداقل ارتفاع استخوان ۳ میلی متر است و برای انجام جراحی لیفت بسته ارتفاع استخوان کمتر از ۲ میلی متر است

_ افزایش ارتفاع استخوان در لیفت باز محدودیتی ندارد و معمولا بسته به نظر پزشک انجام میشود

_ مراقبتهای ویژه تری برای جراحی لیفت باز نیاز است اما در جراحی لیفت بسته مراقبتهای خاصی نیاز نیست .

_ جراحی لیفت بسته هزینه کمتری تا جراحی لیفت باز دارد.

امکان انجام همزمان جراحی سینوس لیفت و جراحی ایمپلنت :

سینوس لیفت  و عمل ایمپلنت جراحی‌هایی هستند که معمولا توسط متخصصین خود این رشته انجام میشود. ایمپلنت به رشته تخصصی ایمپلنتولوژی مربوط میشود که انجام آن هم به توسط  ایمپلنتولوژویست انجام میشود و پریودنتیست که همان متخصص فک و دهان میشود سینوس لیفت را انجام میدهد.

انجام جراحی سینوس لیفت هم به مدت زمان زیادی در حدود ۴ الی ۹ ماه زمان برای بهبودی کامل زمان نیاز دارد  پس در این صورت کاشت ایمپلت به زمان بهبودی بعد از انجام این جراحی موکول میشود البته ممکن است که بعضی از متخصصین در جراحی لیفت باز، ایمپلنت را به طور هم زمان در استخوان فک قرار دهند.

این عمل جراحی زمانی صورت میگیرد که استخوان فک حداقل ۵ میلیمتر ارتفاع داشته باشد. برای کاشت ایمپلنت به صورت همزمان سینوس بالای استخوان را به سمت بالاتر کشیده میشود و سپس آن را با پودر استخوان پر میکنند و با قرار دادن غشای سلولی روی آن را میپوشانند تا بتوان بلافاصله ایمپلنت را سر جای خود در این ناحیه قرار داد

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست :

هر دو این عمل‌ها قبل از عمل ایمپلنت و به دلیل تحلیل فک صورت می‌گیرند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوتی که بین این دو وجود دارد مربوط به محل انجام آن و نحوه عمل است. تفاوت بین این دو عمل به شرح زیر هستند :

عمل سینوس لیفت برای فک بالا انجام می‌شود و همان‌طور که از نامش مشخص است این عمل مربوط به حفره‌های سینوسی است که به فک بالا نزدیک هستند. همچنین این عمل برای زمانی است که فک بالا به دلیل کشیدن دندان به سمت بالا و سینوس‌ها تحلیل می‌رود.

عمل پیوند استخوان برای فک پایین صورت می‌گیرد و این عمل نیز مربوط به زمانی است که فک پایین در اثر کشیدن دندان یا بیماری‌های لثه تحلیل رفته است.

در عمل لیفت سینوس، جراح به صورت باز یا بسته این عمل را انجام می‌دهد. جراح می‌خواهد با بالا راندن غشای کف سینوس‌ها با پودر استخوان حفره را پُر کند. این عمل برای این است که فک بالا بتواند استحکام و ابعاد لازم برای قرار دادن ایمپلنت را داشته باشد. پودر استخوان می‌تواند از بدن خود بیمار یا استخوان حیواناتی مانند گاو به دست آید.

در عمل پیوند استخوان نیز از استخوان‌های خود فرد، استخوان‌های فرد دیگر، استخوان حیوانات یا استخوانی که در شرایط آزمایشگاهی ساخته شده استفاده می‌شود. تهیه استخوان در این عمل مانند عمل سینوس لیفت است.

در عمل سینوس لیفت بیمار باید قبل از آغاز آلرژی‌های فصلی خود این عمل را انجام دهد.

در عمل پیوند استخوان فک پایین این موضوع از اهمیت کمتری برخوردار است. اما برای راحتی کار عمل و عدم مزاحمت پی‌در‌پی آلرژی، بیمار باید در این عمل نیز آلرژی نداشته باشد . .

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر میکائیلی با هدف بهبود و درمان مشکلات مرتبط با دهان و دندان بیماران در شمال غربی کشور با بهره مندی از بهترین متخصصان و به روز ترین دستگاه‌های درمانی احداث شده است. تا بتواند با مناسب ترین هزینه بهترین متد درمانی را همراه با دندانپزشکان با تجربه و متخصص ارائه دهد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک می‌توانید از تمامی راه‌های ارتباطی مندرج در سایت استفاده کنید.