جراحي پيوند استخوان

جراحي پيوند استخوان

آنچه استخوان دندان ما را حفظ میکند، وجود دندان می‌باشد. بنابراین با از دست دادن دندان، وعدم جایگزینی مناسب به مرور زمان استخوان ناحیه دندانی دچار تحلیل شده و چنانچه بیش از یک سال از کشیدن دندان گذشته باشد، ممکن است فرد نیاز به پیوند استخوان داشته باشد. البته سن، شرایط دندان ها و استخوان و سلامت فرد نیز در این امر تاثیر گذار خواهد بود.

علاوه بر این عوامل  مختلفی اعم از بیماری لثه، کهولت سن ، پوکی استخوان وارد شدن ضربه به استخوان فک  و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ویا ابتلا به عفونت های شدید نیز در این امر تاثیر گذار بوده و ممکن است موجب ابتلا به تحلیل استخوان شوند.

  • ارائه برترین خدمات تخصصی به مراجعین عزیزمان
  • استفاده از آخرین متدهای درمانی روز علم دندانپزشکی
  • احترام به مراجعین محترم و عزیزمان
  • ایجاد فضای درمانی صمیمی در عین راعیت بالاترین نکات بهداشتی
  • ارائه بهترین روش های درمانی در فرآیند درمان و پیگیری درمان کامل مراجعین
  • ارائه توضیحات تخصصی لازم به مراجعین محترم بجهت آگاهی از فرآیند درمانی
  • ایجاد محیط درمانی آرام و دلنشین به منظور حفظ آرامش و سکوت ذهنی مراجعین
  • حداکثر تلاش در ارائه خدمات با رعایت زمانبندی دقیق در جلسات درمانی

 

آیا پیوند استخوان دردناک هست؟

درمان پیوند استخوان بر خلاف نامی که دارد درمان دردناکی نبوده و با بی حسی های معمول جراحی توسط متخصص جراحی فک و صورت انجام می گردد. و با استفاده از پودر استخوان و روکشی به نام ممبرین ناحیه تحت درمان پوشانده شده و جهت درمان ایمپلنت آماده می گردد.و در نهایت استفاده از لیزر جهت کاهش درد، عفونت و عوارض جانبی دوران نقاهت بسیار کاهش یافته و چنانچه بیمار احساس درد داشته باشد با استفاده از مسکن درد کاهش یافته و اذیت کننده نخواهد بود

درمان پیوند استخوان

درمان پیوند استخوان بر اساس میزان و شدت تحلیل استخوان در هر فرد متفاوت بوده و بسته به نیاز فرد، توسط متخصص جراحی فک و صورت با معاینه و بررسی عکس گرافی مشخصص میگردد

استفاده از پودر استخوان

در مواردی که درمان ایمپلنت و کشیدن به صورت همزمان صورت گیرد نیز در صورت نیاز جهت بر طرف کردن نواقص استخوانی از پودر استخوان به صورت همزمان جهت رفع نواقص استخوانی استفاده میگردد.

در مواردی که تحلیل استخوان گسترده تر باشد ویا فرد خیلی دیر برای انجام ایمپلنت دندان خود مراجعه نماید، باید سه تا شش ماه قبل از ایمپلنت جهت پیوند استخوان اقدام کرده و بر اساس نیاز و شدت تحلیل استخوان از منابع متفاوتی پودر استخوان مورد استفاده تامین میگردد .

انواع پودر استخوان بر اساس منابع مورد تامین :

_ تامین پودر استخوان از بدن خود فرد :

پیوند استخوانی اتوگرافت یا اتوژن که در آن پودر استخوان از بدن خود فرد (مفصل ران یا فک) تامین میشود؛ در اکثر مواقع اولین انتخاب متخصصان جراحی فک و صورت است. 

از جمله مزایای این نوع پیوند استخوان، این است که  سلول‌های زنده مغز استخوان گرفته شده از خود بیمار است که به رشد و ترمیم مداوم آن پس از انجام عمل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان، کمک می‌کند. اما معایب این نوع پیوند این است که جهت تامین استخوان برای پیوند استخوان یک جراحی دیگر نیاز است .

تامین پودر استخوان از منابع دیگر :

در شرایطی که جهت رفع نواقص جزئی و یا به درمان های گسترده نیاز به پودر استخوان وجود داشته باشد، بر اساس تشخیص متخصص از منابع گوناگونی پودر استخوان مورد نیاز تامین میگردد

در  پیوند آلو پلاست از مواد مصنوعی جهت تامین پودر استخوان استفاده می گردد اگر چه کارآمدی روش پیوند استخوانی آلو پلاست نسبت پیوند استخوانی اتوگرافت کمتر است، اما امکان ایجاد عفونت‌های مختلف را کاهش داده و هنگامی که نیاز به درمان های گسترده نمی باشد می توان از آن استفاده نمود.

نوع دیگری از پیوند، پیوند آلوگرافت میاشد که در این پیوند استخوان مورد نیازاز بانک پیوند استخوان تامین میشود. از مزایای این روش می‌توان به عدم نیاز به جراحی و موجود بودن پیوند‌های استخوانی به اندازه نامحدود اشاره کرد، البته ممکن است دوره نقاهت بیمار کمی طولانی شود.

مراحل انجام پیوند استخوان (پودر استخوان) :

_ چنانچه نیاز به بیهوشی داشته باشید قبل از عمل بیهوشی دریافت خواهید کرد ، در غیر این صورت آمپول بی حسی برای شما تزریق میشود .

 _ سپس  ناحیه‌ی آسیب دیده تمیزشده و جراح برشی در لثه ایجاد می‌کند تا آن را از استخوانِ محل قرار دادن پیوند جدا کند .

 ­_ سپس مواد استخوانی (پودر استخوان) را بین دو قسمت استخوان، که باید در کنار هم رشد کنند قرار می‌دهد  .

 _ پیوند استخوان با یک ماده‌ یا غشا قابل جذب به نام ممبرین محکم می‌شود.

نحوه تزریق پودر استخوان در لثه :

پودر استخوان  با سرم فیزیولوژی مخلوط شده و به حالت خمیری شکل روی محل تحت درمان قرار میگیرد. بسته به شرایط دندان و تشخیص متخصص گاهی نیاز به ممبرین برای پوشاندن سطح پودر و جدا کردن آن از تماس با لثه داریم .

مدت زمان جراحی پیوند :

زمان جراحی به عوامل مختلفی اعم از شدت آسیب، میزان پیوند استخوان مورد نیاز، نوع و روش پیوند و مهارت و شیوه جراحی جراح بستگی دارد.

اما به طور کل  پروسه جراحی پیوند استخوان درمطب و یا کلینیک دندانپزشک و به مدت 30 تا 60 دقیقه خواهد بود. 

دوران بهبودی و مراقبت پس از جراحی :

بیمار پس از جراحی مسکن، آنتی بیوتیک و دهانشویه ضدمیکروبی دریافت می‌کند. همچنین به بیمار توصیه می‌شود تا از خوردن بعضی غذاها خودداری کند و تا زمان بهبودی کامل روی ناحیه درمان فشار نیاورد.

برحسب بزرگی پیوند و مواد به کار برده شده معمولاً 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا استخوان فک آن‌قدر قوی شود که بتواند ایمپلنت را تحمل کند. بیمار در این مدت باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، یعنی به شیوه صحیح مسواک بزند و نخ بکشد، و رژیم غذایی سالمی داشته باشد تا کاشت دندان با موفقیت انجام شود

سایر خدمات